Share

AMD herzamanki gibi yine yükselişini sürdürüyor. Bildiğiniz üzere firmanın grafik kanadı bir yana dursun işlemci kanadında da işler ve planlar devam etmekte. AMD’nin 2019’a kadar olan süre içerisinde piyasaya süreceği APU yol haritası ve platformlarını karşınıza getiriyoruz ve en nihayetinde daha önce bahsettiğimiz Gray Hawk APU’suna erişiyoruz.

AMD, 2019’a Kadar ”Kuş APU” Modellerini Sergileyecek

Bildiğiniz gibi AMD genellikler yeni ürün serilerinin isimlendirmesini oldukça yaratıcı yapıyor ve sıkıcılıktan uzaklaşıyor. Bu bağlamda firma yeni APU yol haritası ve ürün gamlarında kul türlerini taban alıyor. Yeni APU’lar 14nm FinFet sürecinde imal edilecekler ve Zen tabanlı olacaklar. Gray Hawk ise başlıca farklı bir adım oluyor.

  • Gray Hawk: 7nm APU, Zen+ tabanlı.
  • Snowy Owl: 14nm APU, Naples tabanlı.
  • Horned Owl: 14nm APU, Zen tabanlı.
  • Banded Kestrel: 14nm APU, Horned Owl’un kabaca yarısı kadar amd-gray-hawk-7nm-apuBugüne kadar ortaya çıkan bilgilere bakacak olursak, Horned Owl ve Banded Kestrel, temel APU yol haritasının birer parçası ve ikiside temel olarak gömülü sistemler için hazırlanıyor. 14nm FinFET sürecinde GlobalFoundries/Samsung ellerinde şekillenecek olan ailede Horned Owl ana kısmı temsil ediyor ki zaten kendisi Raven Ridge’in bir çeşidi sayılabilir.

    Diğer yandan Banded Kestrel ise daha güçsüz ve sadece gömülü sistemleri hedef alıyor olacak. Her iki APU ailesi de ilk olarak gömülü yani FP5 BGA soket yapısına hitap edecek ve sonra Horned Owl, ana akım pazara girecek yani AM4 soketler.

    Diğer bir APU ailesi ise Snowy Owl olacak. Bu APU serisi server kısmına hitap edecek ve oraya özel kalacak. Naples işlemcisinin kırpılmış halleriyle ortaya çıkacak olan APU yine 14nm FinFET süreciyle GlobalFoundries/Samsung  tarafından imal edilecek. AMD Snowy Owl ve Naples ile sunucu pazarında pay kazanabilir. En sonunda ise Gray Hawk APU ailesine erişeceğiz. Gray Hawk, AMD için öneli rol oynayacak zira firma bu seride 7nm üretim sürecine giriş yapacak ve bunu çok büyük bir ihtimalle Intel’den önce gerçekleştirecek. Bununla birlikte Zen+ mimarisine de geçiş yapılacak.